GULDBAGGEN 2016 Nomineringar


Guldbaggen-topplogga

Det är dags för Guldbaggen igen. Den sänds den 18:e januari på SVT. Här är de nominerade i årets show.

Bästa film

Efterskalv

Producent: Madeleine Ekman

En man som heter Ove

Producenter: Annica Bellander och Niklas Wikström Nicastro

Min lilla syster

Producent: Annika Rogell

Bästa regi

Magnus von Horn

för Efterskalv

Peter Grönlund

för Tjuvheder

Sanna Lenken

för Min lilla syster

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Felice Jankell

för rollen som Sophie Bell i Unga Sophie Bell

Malin Levanon

för rollen som Minna i Tjuvheder

Shima Niavarani

för rollen som Shima i She´s Wild Again Tonight

 

Bästa manliga huvudroll

Filip Berg

för rollen som Isak i Odödliga

Rolf Lassgård

för rollen som Ove i En man som heter Ove

Ulrik Munther

för rollen som John i Efterskalv

 

Bästa kvinnliga biroll

Amy Deasismont

för rollen som Katja i Min lilla syster

Bahar Pars

för rollen som Parvaneh i En man som heter Ove

Eva Melander

för rollen som Susanne i Flocken

 

Bästa manliga biroll

Henrik Dorsin

för rollen som Tony i Flocken

Issaka Sawadogo

för rollen som Josef i Det vita folket

Mats Blomgren

för rollen som Martin i Efterskalv

 

Bästa manuskript

Peter Grönlund

för manuskriptet till Tjuvheder

Ronnie Sandahl

för manuskriptet till Svenskjävel

Sanna Lenken

för manuskriptet till Min lilla syster

Bästa foto

Göran Hallberg

för fotot i En man som heter Ove

Gösta Reiland

för fotot i Flocken

Linda Wassberg

för fotot i Det vita folket

Bästa klipp

Anders Teigen

för klippningen av My Life My Lesson

Hanna Lejonqvist

för klippningen av Min lilla syster

Kristofer Nordin

för klippningen av Tjuvheder

Bästa kostym

Camilla Thulin

för kostymerna i En underbar jävla jul

Mia Andersson

för kostymerna i Tjuvheder

Stella J Hox

för kostymerna i Kim

Bästa ljud/ljuddesign

Andreas Franck

för ljudet i Det vita folket

Andreas Franck

för ljudet i Jönssonligan – Den perfekta stöten

Patrik Strömdahl och Jan Alvermark

för ljudet i She´s Wild Again Tonight

Bästa mask/smink

Eva von Bahr och Love Larson

för mask/smink i En man som heter Ove

Jenny Fred

för mask/smink i Cirkeln

Jenny Fred

för mask/smink i Det vita folket

Bästa originalmusik

Benny Andersson

för musiken i Cirkeln

Jon Ekstrand

för musiken i Det vita folket

Lisa Holmqvist

för musiken i Flocken

Bästa scenografi

Kajsa Severin

för scenografin i Tjuvheder

Matilda Afzelius

för scenografin i En underbar jävla jul

Ulrika Fredriksson

för scenografin i Det borde finnas regler

Bästa visuella effekter

IXOR

för effekterna i Cirkeln

Torbjörn Olsson

för effekterna i En man som heter Ove

Torbjörn Olsson, Fredrik Pihl, Robert Södergren och Joel Sundberg

för effekterna i LasseMajas detektivbyrå – Stella Nostra

Bästa dokumentärfilm

Every Face Has a Name

av Magnus Gertten

Förvaret

av Anna Persson och Shaon Chakraborty

Jag är Ingrid

av Stig Björkman

Bästa kortfilm

Audition

av Lovisa Sirén

Kung Fury

av David Sandberg

Norra Storfjället

av Amanda Kernell

Bästa utländska film

Carol

Regi: Todd Haynes

Leviatan

Regi: Andrej Zvjagintsev

Timbuktu

Regi: Abderrahmane Sissako

Galleri | Det här inlägget postades i Alla Inlägg, Filmer, Inlägg, Richie's inlägg. Bokmärk permalänken.