OSCARS 2016


ladda ned

Här är de som vann, och de som blev nominerade för årets Oscars-gala.

BÄSTA FILM

VINNARE: Spotlight – Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklin och Blye Pagon Faust

The Big Short – Brad Pitt, Dede Gardner och Jeremy Kleiner

Brooklyn – Finola Dwyer och Amanda Posey

Mad Max: Fury Road – Doug Mitchell och George Miller

The Martian – Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer och Mark Huffam

The Revenant – Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro González Iñárritu, Mary Parent och Keith Redmon

Room – Ed Guiney

Spionernas bro – Steven Spielberg, Marc Platt och Kristie Macosko Krieger

BÄSTA REGI

VINNARE: Alejandro González Iñárritu – The Revenant

Lenny Abrahamson – Room

Tom McCarthy – Spotlight

Adam McKay – The Big Short

George Miller – Mad Max: Fury Road

 

BÄSTA MANLIGA HUVUDROLL

VINNARE: Leonardo DiCaprio – The Revenant som Hugh Glass

Bryan Cranston – Trumbo som Dalton Trumbo

Matt Damon – The Martian som Mark Watney

Michael Fassbender – Steve Jobs som Steve Jobs

Eddie Redmayne – The Danish Girl som Lili Elbe

 

BÄSTA KVINNLIGA HUVUDROLL

VINNARE: Brie Larson – Room som Joy ”Ma” Newsome

Cate Blanchett – Carol som Carol Aird

Jennifer Lawrence – Joy som Joy Mangano

Charlotte Rampling – 45 år som Kate Mercer

Saoirse Ronan – Brooklyn som Eilis Lacey

 

BÄSTA MANLIGA BIROLL

VINNARE: Mark Rylance – Spionernas bro som Rudolf Abel

Christian Bale – The Big Short som Michael Burry

Tom Hardy – The Revenant som John Fitzgerald

Mark Ruffalo – Spotlight som Michael Rezendes

Sylvester Stallone – Creed som Rocky Balboa

 

BÄSTA KVINNLIGA BIROLL

VINNARE: Alicia Vikander – The Danish Girl som Gerda Wegener

Jennifer Jason Leigh – The Hateful Eight som Daisy Domergue

Rooney Mara – Carol som Therese Belivet

Rachel McAdams – Spotlight som Sacha Pfeiffer

Kate Winslet – Steve Jobs som Joanna Hoffman

 

BÄSTA ORGINAL MANUS

VINNARE: Spotlight – Josh Singer och Tom McCarthy

Ex Machina – Alex Garland

Insidan ut – Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley och Ronnie Del Carmen

Spionernas bro – Matt Charman, Ethan Coen och Joel Coen

Straight Outta Compton – Andrea Berloff, Jonathan Herman, S. Leigh Savidge och Alan Wenkus

 

BÄSTA MANUS EFTER FÖRLAG

VINNARE: The Big Short – Charles Randolph och Adam McKay

Brooklyn – Nick Hornby

Carol – Phyllis Nagy

The Martian – Drew Goddard

Room – Emma Donoghue

 

BÄSTA ANIMERADE FILM

VINNARE: Insidan ut – Pete Docter och Jonas Rivera

Anomalisa – Charlie Kaufman, Duke Johnson och Rosa Tran

Fåret Shaun – Filmen – Mark Burton och Richard Starzak

När Marnie var där – Hiromasa Yonebayashi och Yoshiaki Nishimura

Pojken och världen – Alê Abreu

 

BÄSTA ICKE-ENGELSKSPRÅKIGA FILM

VINNARE: Ungern – Sauls son

 Colombia – Embrace of the Serpent

Danmark – Kriget

Frankrike – Mustang

Jordanien – Theeb

 

BÄSTA DOKUMENTÄR

VINNARE: Amy – Asif Kapadia och James Gay-Rees

Cartel Land – Matthew Heineman och Tom Yellin

The Look of Silence – Joshua Oppenheimer och Signe Byrge Sørensen

What Happened, Miss Simone? – Liz Garbus, Amy Hobby och Justin Wilkes

Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom – Evgeny Afineevsky och Den Tolmor

 

BÄSTA KORTFILMSDOKUMENTÄR

VINNARE: A Girl in the River: The Price of Forgiveness – Sharmeen Obaid-Chinoy

Body Team 12 – David Darg och Bryn Mooser

Chau, Beyond the Lines – Courtney Marsh och Jerry Franck

Last Day of Freedom – Dee Hibbert-Jones och Nomi Talisman

Minnen från Shoah – Adam Benzine

 

BÄSTA KORTFILM

VINNARE: Stutterer – Benjamin Cleary och Serena Armitage

Alles wird gut – Patrick Vollrath

Ave Maria – Basil Khalil och Eric Dupont

Day One – Henry Hughes

Shok – Jamie Donoughue

 

BÄSTA ANIMERADE KORTFILM

VINNARE: Historia de un oso – Gabriel Osorio Vargas och Pato Escala Pierart

Prologue – Richard Williams och Imogen Sutton

Sanjay’s Super Team – Sanjay Patel och Nicole Paradis Grindle

We Can’t Live Without Cosmos – Konstantin Bronzit

World of Tomorrow – Don Hertzfeldt

 

BÄSTA FILMMUSIK

VINNARE: The Hateful Eight – Ennio Morricone

Carol – Carter Burwell

Sicario – Jóhann Jóhannsson

Spionernas bro – Thomas Newman

Star Wars: The Force Awakens – John Williams

 

BÄSTA SÅNG

VINNARE: ”Writing’s on the Wall” från Spectre – Sam Smith och Jimmy Napes

”Earned It” från Fifty Shades of Grey – Abel Tesfaye, Ahmad Balshe, Jason ”DaHeala” Quenneville och Stephan Moccio

”Manta Ray” från Racing Extinction – J. Ralph och Antony Hegarty

”Simple Song #3” från Youth – David Lang

”Til It Happens to You” från The Hunting Ground – Diane Warren och Lady Gaga

 

BÄSTA LJUDREDIGERING

VINNARE: Mad Max: Fury Road – Mark A. Mangini och David White

The Martian – Oliver Tarney

The Revenant – Martín Hernández och Lon Bender

Sicario – Alan Robert Murray

Star Wars: The Force Awakens – Matthew Wood och David Acord

 

BÄSTA LJUD

VINNARE: Mad Max: Fury Road – Chris Jenkins, Gregg Rudloff och Ben Osmo

The Martian – Paul Massey, Mark Taylor och Mac Ruth

The Revenant – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom och Chris Duesterdiek

Spionernas bro – Andy Nelson, Gary Rydstrom och Drew Kunin

Star Wars: The Force Awakens – Andy Nelson, Christopher Scarabosio och Stuart Wilson

 

BÄSTA SCENOGRAFI

VINNARE: Mad Max: Fury Road – Colin Gibson och Lisa Thompson

The Danish Girl – Eve Stewart och Michael Standish

The Martian – Arthur Max och Celia Bobak

The Revenant – Jack Fisk och Hamish Purdy

Spionernas bro – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo och Bernhard Henrich

 

BÄSTA FOTO

VINNARE: The Revenant – Emmanuel Lubezki

Carol – Edward Lachman

The Hateful Eight – Robert Richardson

Mad Max: Fury Road – John Seale

Sicario – Roger Deakins

 

BÄSTA SMINK

VINNARE: Mad Max: Fury Road – Lesley Vanderwalt, Elka Wardega och Damian Martin

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann – Love Larson och Eva von Bahr

The Revenant – Sian Grigg, Duncan Jarman och Robert A. Pandini

 

BÄSTA KOSTYM

VINNARE: Mad Max: Fury Road – Jenny Beavan

Berättelsen om Askungen – Sandy Powell

Carol – Sandy Powell

The Danish Girl – Paco Delgado

The Revenant – Jacqueline West

 

BÄSTA REDIGERING

VINNARE: Mad Max: Fury Road – Margaret Sixel

The Big Short – Hank Corwin

The Revenant – Stephen Mirrione

Spotlight – Tom McArdle

Star Wars: The Force Awakens – Maryann Brandon och Mary Jo Markey

 

BÄSTA SPECIALEFFEKTER

VINNARE: Ex Machina – Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Williams Ardington och Sara Bennett

Mad Max: Fury Road – Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver och Andy Williams

The Martian – Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence och Steven Warner

The Revenant – Richard McBride, Matt Shumway, Jason Smith och Cameron Waldbauer

Star Wars: The Force Awakens – Roger Guyett, Pat Tubach, Neal Scanlan och Chris Corbould

 

Galleri | Det här inlägget postades i Alla Inlägg, Filmer, Inlägg, Oscarsbelönad, Oscarsfilmer och har märkts med etiketterna , , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.